Ženski učenički dom Marije Krucifikse Kozulić<br />

Dan neovisnosti RH u Domu



O lijepa, o draga, o slatka slobodo,
Dar, u kom sva blaga višnji nam Bog je do,
Uzroče istini od naše sve slave,
Uresu jedini od ove Dubrave!
Sva srebra, sva zlata, svi ljudski životi
Ne mogu bit plata tvoj čistoj ljepoti!

(„Dubravka“, Ivan Gundulić)


  U ponedjeljak 10. listopada u našemu Domu proslavili smo državni blagdan hrvatske slobode, Dan neovisnosti naše Domovine.
  Naime, 8. listopada 1991. godine Hrvatski sabor je jednoglasno donio Odluku o raskidu državnopravnih sveza Republike Hrvatske s ostalim republikama i pokrajinama SFRJ. „Sabor je pritom utvrdio da Republika Hrvatska više ne smatra legitimnim i legalnim niti jedno tijelo dotadašnje SFRJ te da ne priznaje valjanim niti jedan pravni akt bilo kojeg tijela koje nastupa u ime bivše federacije, koja, kao takva, više ne postoji“.
  Na samom početku susreta odgojiteljica nam je ispričala neke zanimljivosti iz hrvatske povijesti koje su se dogodile na isti dan kao i ovaj blagdan. Potom je učenica Ines K. izražajno interpretirala ulomak iz gore citirane „Himne slobodi“ pjesnika Ivana Gundulića, nakon čega su svi nazočni naglas u jednoj riječi objasnili vlastitu asocijaciju na riječ „domovina“.
  I, na samom kraju, imali smo kviz znanja o hrvatskoj povijesti i kulturi uopće. Mogu samo reći da smo više toga naučile nego što smo znale, nasmijavši pritom jedna drugu. Bilo je i zabavno i poučno te smo zaista uživale u našoj maloj i skromnoj proslavi.
Ines K., 3. r. Medicinske škole